Dato/klokkeslæt
Date(s) - 07/01/2026
18:00 - 22:00
Lokation
Sejlklubben
Kategori
Fra ren hygge til rå hygge og seriøse udfordringer… og sjov!
Vi kender det alle. Vi bliver – som tursejlere er flest – nok lidt magelige med tiden… eller dovne. Vi gider ikke lige sætte spileren, og måske blæser det lidt for meget i dag, og vi bliver i havnen.
Det er måske OK at have denne magelige adfærd, men dels bliver vi måske mindre og mindre skarpe til at sejle “skarpt”, og dels går vi glip af mange sjove sejleroplevelser. Ærgerligt. Og hvem husker ikke Sjælland Rundt oplevelser i “gamle dage”, hvor vi faktisk blev presset lidt ud af komfortzonen. I klubben har vi en besætning, der IKKE går uden om udfordringer… men som søger dem. Martin Løbel (SSS-medlem) og hans sønner har det med at sejle, når det blæser eller om natten. Få konkrete råd til, hvordan du selv kan forberede dig, og lær hvordan sikkerhed, planlægning og det rette udstyr gør hele forskellen, når naturkræfterne udfordrer én.
Afslutningsvis vil Martin fortælle om sine erfaringer med sejlads i det sydlige Irland
Martin deler beretninger og billeder fra sin sejltur i det sydlige Irland i foråret 2025 med båden Saga. Her venter fantastisk natur, dramatiske kyster, stærk strøm og frisk Atlanterhavsvind – en oplevelse, der byder på helt andre udfordringer og eventyr end en tur på Øresund.
Kom og få inspiration, sejlerglæde og masser af tips til både den erfarne og den nysgerrige sejler, der drømmer om at tage skridtet videre – både i mørke, blæst og nye farvande!